SKIN

  • 16/4 – 31/5/2018
  • Kurátor Otto M. Urban
  • DSC Gallery
  • Praha CZ
Umění, které se dostane pod kůži? V DSC Gallery se potkávají Bolf, Gerboc a Tinei

Mezinárodní skupinovou výstavu tří výrazných současných umělců spojuje téma kůže. Český malíř Josef Bolf, slovenský autor Martin Gerboc a v Budapešti tvořící Alexander Tinei svá díla představují na výstavě Skin v pražské DSC Gallery od 25. dubna.

„Motiv kůže se výrazně objevuje u všech tří autorů, každý jej ale zpracovává specificky, svou osobitou technikou, odlišují se i tematizací tohoto motivu,“ vysvětluje základní myšlenku výstavy kurátor Otto M. Urban. „Alexander Tinei kůži špiní, pomalovává barevnými skvrnami a čmouhami, Martin Gerboc kůži popisuje extatickými výkřiky, politickými hesly či verši, u Josefa Bolfa je kůže často poraněná, pořezaná nebo poškrábaná,“ uvádí Urban. Bolf, Gerboc a Tinei nedospěli k podobným tématům náhodou. Přestože první žije v Praze, druhý v Bratislavě a třetí v Budapešti, patří ke stejné generaci, s podobnou historickou a uměleckou zkušeností. „Jejich vize jsou zasazeny do stísněného prostředí, do nejasně definovaného světa úzkosti a snění,“ vysvětluje Otto M. Urban, který svou schopnost vystihnout a propojit zajímavá umělecká témata ukázal v minulosti, například na ceněné výstavě Decadence Now! v pražském Rudolfinu. 
Pravdivost jeho slov potvrzuje i Josef Bolf. „Vyrůstal jsem v půlce 80. let, v Černobylu vybuchla jaderná elektrárna a doznívala studená válka. Byla to zvláštní doba, v níž panovala divná hrůza z atomové války,“ uvedl malíř v nedávném rozhovoru pro výtvarný časopis ArtLover. „Moje obrazy mohou působit depresivně, ale to není moje starost. Je to umění a umění obsahuje všechno možné,“ říká v něm Josef Bolf. Martin Gerboc zase s ohledem na svou tvorbu zdůrazňuje sílu bezprostřednosti. Ze všeho nejdůležitější je pro něj v tvorbě zachytit emoce. A kvůli jejich autenticitě dokonce odmítá dělat skici a obrazy dopředu plánovat a rozpracovávat. „Vlastně ani nechci, aby to byly obrazy. Mělo by to být něco, co stojí mimo pojmy výtvarného umění. Když je to rozkoš, ať je to rozkoš, když zhnusení, ať je to zhnusení. Z výsledku bychom měli mít husí kůži,“ říká o svých uměleckých záměrech Martin Gerboc. „Je to pro mne pocta vystavovat po boku mých přátel Martina Gerboce a Josefa Bolfa, umělců jejichž tvorbu opravdu hluboce respektuji a je mi ctí, být součástí výstavy, jejímž kurátorem je právě Otto Urban“ uzavírá Alexander Tinei.

Vzhledem k charakteru výstavy, bude v DSC Gallery představen jen reprezentativní výběr z aktuálních děl jednotlivých autorů, expozici Skin / Kůže zároveň doprovodí kniha, která představí tvorbu Josefa Bolfa, Martina Gerboce i Alexandra Tineie více do hloubky.
Josef Bolf
Martin Gerboc
Alexander Tinei
All Cats Are Grey